Athos, lub jak nazywają Grecy Ayon Oros (Święta Góra), jest najpiękniejszym z półwyspów. W południowo-wschodniej części leży góra Athos licząca 2033 m n.p.m. a na półwyspie od prawie dwóch tysiącleci żyją mnisi. W czasach starożytnych na górze Athos były świątynie poświęcone różnym bóstwom, w tym Zeusowi. Zobacz więcej informacji o Górze Athos.
W odległości 57 km od Salonik leży miejscowość Nea Moudania. W XIX wieku był tam mały port z molo,a obecnie mieści się tu główny ośrodek turystyczny regionu z licznymi sklepami, tawernami, restauracjami, kawiarniami, barami, klubami nocnymi. W połowie lipca odbywa się tutaj festiwal Sardynek w czasie którego można spróbować różnych rodzajów ryb, owoców morza a także lokalnych win.
Nea Fokea znajduje się na zachodnim wybrzeżu cyplu Kassandra w odległości 72 km od Salonik . Jest to stosunkowo niewielki ośrodek turystyczny, który aktywnie się rozwija. Według legendy, miejsce to odwiedził apostoła Paweł a na pamiątkę tej wizyty wzniesiono wieżę.
Nea Potidea to miejsce o bardzo bogatej historii, sięgającej VI wieku p.n.e., kiedy to było kolonią Koryntu. W I w p.n.e. wykopano kanał łączący Toroneos Salonikiysky i zatokę. Kanał ma 1250 m, szerokość – 40 m, dzięki temu kanałowi miasto miało przez szereg lat znaczenie strategiczne. Niestety po inwazji Hunów w 540 roku Potidea, jak również cały półwysep Kassandra popadło w ruinę. Dziś Nea Potidea – to prężnie rozwijająca się miejscowość, z licznymi sklepami, departamentu banku centralnego Grecji , centrum medycznym, apteką, policją, pocztą, kawiarniami, barami i tawernami.
Afitos to tradycyjna grecka wioska, w której centrum jest kościół św. Demetriusz zbudowany w 1858 roku. Obok kościoła w odrestaurowanym budynku mieści się Muzeum Etnograficzne. W pobliżu Afitos mieści się piękna plaża Village Beach, która znana jest z pięknego, czystego piastu.
W miejscowości Kalithea w czasach starożytnych mieściły się świątynie Zeusa i Dionizosa, o czym świadczą ruiny tych świątyń. Świątynia Zeusa-Ammona została zbudowana w pobliżu morza, miała sześć kolumn doryckich na bokach i jedenaście poprzecznych. Sądząc po proporcjach całej konstrukcji, świątynia została zbudowana w IV wieku p.n.e.
Petralona – mała wioska na półwyspie Chalcydyckim, w pobliżu której na wysokości 250 m n.p.m. znajduje się jaskinia o tej samej nazwie. Na liczącej 600 m trasie turystycznej można podziwiać kolumny, stalaktyty, stalagmity i kamienne formy. Jednak jaskinia stała się sławna nie tylko ze względu na jego piękno, ale ze względu na rzadkie znaleziska – pozostałości starożytnego człowieka w Europie. Znaleziono tu również czaszki neandertalczyków i kości zwierząt z prehistorii, ale też i ślady ognia, które naukowcy uważają za najstarsze ślady używania ognia przez człowieka. Wszystkie znaleziska można zobaczyć na wystawie w muzeum antropologicznym zbudowanym w pobliżu jaskini.
W miejscowości Metamofphosis można podziwiać klasztor Zwiastowania NMP, natomiast Nikiti została założona w 1700 roku na terenie starożytnego miasta Galipsosa. W Nikiti jest kościół Wniebowzięcia pochodzący z XIV wieku, a w starej części domy zbudowane w 1830-1860 roku.
W Zatoce Vourvourou mieści się dziewięć piaszczystych wysp porośniętych sosnami. Największa z nich to Diaporos. Wyspy mają własne małe plaże, które są uważane za najbardziej egzotyczne na Sithoni.
Półwysep Sithonia to idealne miejsce dla miłośników relaksu i zacisznej dziewiczej natury. Najbardziej popularne ośrodki to Metamorphosis, Nikita, Fineasz Marmaras.