Saloniki

Na północy Grecji w prowincji Macedonia leży drugie co do wielkości miasto – Saloniki. Jego populacja liczy ponad 1,2 mln osób. Historia miasta liczy sobie  2500 lat i dzięki temu w 1997 roku

kosciol-agios-pavlos_salonikiSaloniki mają za sobą burzliwą historię, to właśnie tutaj apostoł Paweł po raz pierwszy zwiastował nadejście chrześcijaństwa, miasto to wybrał na swoje mieszkanie cesarz rzymski Galerius, to także tutaj ze względu na wiarę w Chrystusa został zamęczony wojownik Demetriusz.

Miasto było wielokrotnie  napadane przez różne plemiona i grupy etniczne, ale po każdym ataku wzrastało jeszcze piękniejsze.

Samo miasto zostało założone w 315 roku p.n.e. przez Kassander, króla Macedonii, który połączył 26 miast położonych wokół Zatoki Thermaikos a nowe miasto nazwał na cześć swojej żony, Saloniki, siostry Aleksandra Wielkiego. W II wieku p.n.e miasto dostało się na dwa wieki we władanie rzymskie, w 148 roku p.n.e. zostało stolicą rzymskiej prowincji Macedonii.

Miasto leżące na skrzyżowaniu szlaków handlowych zaczęło się rozwijać, w czasach bizancjum było najważniejszym miastem po Konstantynopolu.  To tędy biegły drogi z Rzymu do Konstantynopola i na Morze Czarne z Grecji. Przez dwanaście wieków mury były wielokrotnie pod oblężeniem, najpierw Gotów, Persów, Traków,  potem Arabów i Turków, ale miasto odważnie trwało dzięki jego wysokim murom.

Na początku IV wieku  miasto zostało podzielone na części wschodnią i zachodnią i podlegało rządom czterech cesarzy, cesarza Galeriusza w 300 roku ogłosił Saloniki stolicą imperium, które odziedziczył. W 324 roku  za panowania Konstantyna Wielkiegow Salonikach został wybudowany duży port.

W VII wieku Goci i Słowianie wielokrotnie próbowali zdobyć miasto, jednak im się to nie udało. W następnych latach trafiało w ręce Bułgarów, Normanów, Saracenów by następnie trafić w ręce Turków i pozostało w rękach Imperium Osmańskiego, aż 1912 roku i był jednym i najważniejszych miast imperium, z dużym portem, wybudowany w 1901 roku.

saloniki-biala-wiezaWe wczesnych latach 20-tych XX wieku w Grecji zaczynają się ruchy wyzwoleńcze mające na celu wydostanie się z panowania tureckiego. W czasie I wojny światowej Saloniki stanowiły bazę dla wojsk sprzymierzonych.

Znaczna część miasta została zniszczona przez pożar w 1917 roku, ale dzięki staraniom ówczesnego premiera zostało odbudowane. Niestety również w czasie II wojny światowej miasto znacznie ucierpiało. Niemniej jednak, po wojnie zostało odbudowane dość szybko. W wyniku odpływu ludności tureckiej w latach 1922-23 i ludobójstwa narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej, Saloniki ponownie stały się prawie całkowicie greckim miastem.

Miasto o tak burzliwej historii ma wiele do zaoferowania turystom. Zwiedzanie warto zacząć od Białej Wież, która została zbudowana za panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego panującego w latach 1520-1566.  Niegdyś była to Krwawa Wieża a to ze względu na znajdujące się w jej murach więzienie. Wieża ta stanowi część fortyfikacji, teraz ma w niej siedzibę Muzeum Kultury Bizantyjskiej.

Oficjalna strona miasta Saloniki w Grecji: www.saloniki.org

Jeśli chcielibyście się zatrzymać w Salonikach proponuję szukać hotelu na Trivago.pl

Z innych zabytków wart zobaczenia jest z pewnością Łuk a w zasadzie jego resztki, łuk triumfalny został wzniesiony po zwycięstwie cesarza Galeriusza nad Persami. Koniecznie też trzeba się wybrać do mauzoleum Galeriusza, a także zwiedzić kościół pw. św. Demetriusza i nie pominąć oczywiście mieszczących się pod nim katakumb.

Warto również poświęcić czas na obejrzenie cytadeli Heptapyrgion i tureckich meczetów, szczególnie Hanza Bej, który został zbudowany w latach 1467-1468 oraz przeróżne świątynie Panhagia Acheiropoietos z V w., Osios Dawid z przepiękna mozaiką (V-VI w.), św. Katarzyny, św. Mikołaja. No i nie można pominąć kopii słynnej budowli z Konstantynopola – Hagia Sofia, a pochodzi ona z VIII wieku. Wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki Salonik zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.