Góra Athos

Góra Athos to niezwykłe miejsce, do którego wstęp mają tylko mężczyźni. Od 1000 lat mieszkają tutaj prawosławni mnisi i nie jest to zbyt znany zakątek na świecie. Autonomiczna Republika Góry Athos wraz z zachodnim cyplem półwyspu Chalkidiki w Grecji, na którym się znajduje, jest odcięta od świata.

Cuda Góry Athos, czyli dlaczego warto tu przyjechać i zobaczyć to na własne oczy

Republika Góry Athos to 20 autonomicznych klasztorów, a także pustelnie i skity porozrzucane wśród górskich szczytów. Mieszka tutaj ponad 1400 mnichów, którzy są tu zupełnie sami, bowiem od prawie tysiąca lat kobiety mają zakaz wstępu do tego miejsca, nie mogą się tutaj nawet zbliżać, ewentualnie na odległość 500 metrów. Poza tym nawet zwierzęta, które hoduje się w tej części świata są płci męskiej.

Jak dostać się do Republiki Góry Athos i kiedy najlepiej wybrać się w podróż

Wybierając się na Górę Athos warto pamiętać, że granica lądowa jest strzeżona i zamknięta, więc nie ma innej drogi niż morska. Najlepszą porą na odwiedziny jest wiosna, bowiem od marca aż do czerwca nie trzeba obawiać się tu upałów, a pięknie rozkwitająca przyroda urzeka i czaruje turystów. Dobrym czasem na podróż jest również jesień, czyli miesiące od września do listopada.

By zobaczyć świętą górę trzeba posiadać wizę, która należy załatwić o wiele wcześniej w biurze dla pielgrzymów w Salonikach. Na miejsce to wpuszczanych jest tylko kilku turystów dziennie. Biuro ustala datę wjazdu i wtedy też należy stawić się na promie.

Góra Athos to niezwykle ciekawe miejsce otwarte jedynie dla mężczyzn. Choć niełatwo się tutaj dostać warto choć raz w życiu zobaczyć twierdzę, w której od 1060 roku nie wpuszczono ani jednej kobiety. Poza tym zachwyca ulokowanie wśród górskich szczytów i niedostępność, która sprawia, że czuje się tu jakiś rodzaj tajemnicy.